Chýba vám inšpirácia pri varení? Zamilujte sa do cícera!

Chýba vám inšpirácia pri varení? Zamilujte sa do cícera!

25. júl 2024 | PR článok

Strukoviny má mnoho ľudí spojené s beztvarou hmotou neurčitej chuti, známou zo školských jedální. Tú však našťastie dávno odvial čas. Dnes sú strukoviny veľmi atraktívnym pokrmom, ktorý v jedálničku môže konkurovať aj mäsu. Zamilujte sa do ich kráľovnej, cíceru, a zistíte, že ste sa jej celé roky vyhýbali úplne zbytočne.

Prečo práve cícer?

Cícer si samozrejme môžete jednoducho kúpiť, nič ale nie je také, ako keď si to sami vypestujete. Cícer je teplomilná rastlina, ktorej sa v posledných rokoch začína dariť aj v našich končinách. Nie nadarmo sa prezýva aj rímsky hrach, pestuje sa totiž podobne ako obyčajný hrach siaty. Rovnako ako on aj cícer vytvára výhonky obsypané strukmi s vegetačnou dobou okolo 4 mesiacov a v prípade dodržania správnych pestovateľských podmienok vás obdaruje štedrou úrodou.

Za málo peňazí veľa muziky

Nielenže cícer vyniká neuveriteľným množstvom vitamínov B, zinku, železa alebo kyseliny listovej, ale dokonca obsahuje aj mnoho bielkovín. Nároky na jeho pestovanie nie sú zložité, a pokiaľ sa rozhodnete pre jeho pestovanie, poteší aj nízkou cenovkou. Obed uvaríte sotva za pár centov. Za ušetrené peniaze si tak pokojne môžete obmeniť svoje kuchynské vybavenie.


Cícer

Akými pravidlami sa riadi výsev cíceru?

Rozhodne zabudnite na včasný výsev. V našich končinách je vhodné cícer vysievať až v polovici mája, pretože je veľmi náchylná na znehodnotenie mrazom aj premoknutie, a teda aj následné hnitie. Ako najvhodnejšia voľba sa javí predpestovanie cíceru v skleníku či domácich podmienkach až do doby, kedy nehrozí nebezpečenstvo ranných mrazíkov. Rastlinky s výškou 12 cm sú už plné sily a bude sa im v bežnom záhone dobre dariť.

Semená si po dlhú dobu udržujú skvelú klíčivosť a vypestovať malé rastlinky nie je rozhodne nič náročné. Pre lepšie výsledky však môžete deň pred vysadením nechať semienka niekoľko hodín namočené vo vlažnej vode. Klíčky potom vysádzajte do sadbovníka pol centimetra pod hlinu.

Zároveň treba počítať s tým, že, podobne ako iné obľúbené strukoviny, je cícer jednoročná rastlina a je preto nutné ju každý rok vysadiť znova.

Netreba veľa priestoru ani opory

Rastlinám v záhone stačí priestor 15 cm od seba v riadkoch zhruba po 40 cm. Rastliny v záhone vysádzajte do riadku s rozostupmi 15 cm a medzi jednotlivými riadkami potom nechajte medzeru 40 cm. Na zvýšenie teploty hliny sa odporúča pestovať cícer na dvojitej vrstve netkanej textílie. Zálievka je nutná hlavne na začiatku, ale v neskoršom štádiu rastu už nevyžaduje rastlina takmer žiadne špeciálne zaobchádzanie, a dokonca ani prihnojovanie. Jediné, čo rozhodne o kvalitnej a štedrej úrode, je celodenné slnečné stanovište.

Cícerové rastliny sa navyše skvele zaobídu aj bez opory, ale potrpia si na dokonale čistý záhon bez burín. Majte sa však na pozore pred akoukoľvek manipuláciou. Rastlina je totiž veľmi krehká a náchylná na polámanie.


Chutí za zelena aj za žlta

Zrelé struky spoznáte tak, že majú svetlo žltkastú farbu. Zberáme ich za slnečného počasia, okamžite otvoríme a vylúpeme. Na skladovanie je nutné semienka dôkladne usušiť na slniečku a potom uchovávať v pevne uzavretej nádobe. Cícer je ale veľmi chutný aj v zelenom štádiu, len je nutné ho okamžite skonzumovať. Hodí sa ako samostatná príloha, ozdoba šalátov, polievok alebo ako súčasť ľahkých nátierok.

Ako cícer pripraviť

Cícer má jednu malú vadu na kráse. Usušený je ho potrebné nechať dva dni vo vode napučať a potom hodinu variť. Je teda celkom časovo náročný. Odmenou vám však okrem cíceru bude aj aquafaba - pokiaľ vodu z varenia cíceru zredukujete, získate vegánsku náhradku vaječných bielkov i celých vajec.

Pokiaľ si však chcete uľahčiť prácu, vyrobte si vlastné zavárané poháre, ktoré sú kedykoľvek pripravené na použitie a chuťou totožné. Jednoducho už napučaný cícer naložíte do vyvarených pohárov, zalejete ľahko osolenou a prípadne aj okorenenou vodou, zaviečkujete a varíte vo vriacej vode 30 minút. Potom už len otočíte hore dnom a poklad v pohári je hotový.

Takto pripravený cícer môžete využiť do omáčok, do šalátov alebo na fašírky. Nie je taký hutný a kašovitý ako ostatné strukoviny, a preto sa stále častejšie stáva súčasťou zdravých jedálnych lístkov. Ľahko opražený sa cícer ponúka aj ako zdravé chrumkanie, chuťou aj konzistenciou totiž pripomína oriešky.

Foto: Unsplash

 

Mohlo by Vás zaujímať